Šunų vedžiojimas. Su pavadėliu ar be?
Greičiausiai visi ne kartą girdėjome istorijų apie šunis vedžiojamus be pavadėlių. Socialiniuose tinkluose vyksta aršios diskusijos, vieni teigia, jog šunys privalo būti vedami prisegti su pavadėliu, tuo tarpu kiti tikina, jog šunys turi lakstyti laisvai. Kodėl nusprendžiau kalbėti šia tema? Atrodo, internetas jau perpildytas šios informacijos. Tačiau Lietuvoje vis dar pilna žmonių, kurie nesilaiko bendros tvarkos. Beveik kasdien susiduriu su šia problema asmeniškai. Viešose vietose niekada neleidžiu savo šunims laisvai lakstyti, nors gyvename tikrai puikioje vietoje, šalia milžiniško parko. Mano socialiniuose tinkluose matote palaidus šunis dėl to, kad jie yra fotografuojami mūsų privačiose valdose, užtvertame vienkiemyje, tik jame mes leidžiame savo šunims lakstyti laisvai. Juos paleidžiu tik tada, kai aš esu visu šimtu procentų garantuota, kad jie tai galės daryti saugiai. Tačiau aplink mus gyvena daugybė žmonių, kurie to nesupranta...

Atrodytų, kaip suaugę ir protingi žmonės gali to nesuprasti, juk kalbama apie nekaltus šunis. Tačiau realybė žiauri. Dažnai girdžiu, kaip žmonės skundžiasi, jog jų šuo buvo užpultas. Kaip tai vyksta? Viskas paprasta. Mano šuo sveria truputį virš 3 kilogramų, tad patys suprantate, koks jis mažas. Tačiau širdyje toks tikrai nesujaučia ir jam labai nepatinka, kai svetimas šuo staiga pribėga prie jo. Iš baimės mano šuo pradeda urgzti, o galiausiai, pakankamai priartėjus, kąsti. Taip, visa tai tiesa, jam reikia laiko priprasti prie naujų žmonių ir šunų. Visuomet liepiu šeimininkams pasikviesti savo šunį, tačiau net jei jie ir bando tą padaryti, dažniausiai būna per vėlu... Nes tai, jog šuo vedžiojamas be pavadėlio visiškai nereiškia, kad jis yra tinkamai išauklėtas ir tam parengtas. Palaidas šuo pamatęs mane su šunimi, nebekreipia dėmesio į nieką, net į savo šeimininką. Ir kad ir koks pasak šeimininkų geras, tobulas ar nepiktas šuo beprieitų, kai mano šuo jį pradeda pulti, jis puola atgal ir vyksta peštynės. Ką daro šeimininkas? Išpučia akis, pasimeta, nebežino kaip išskirti šunis, net esu mačiusi, kaip šeimininkė trenkė savo šuniui, nes šis neva susipešė, bet ar jums visa tai atrodo normalu?

Taip, galite sakyti pasiimk šunį ant rankų, tą ir darau, jei tik spėju, tačiau kartais net nepastebime, kaip palaidas šuo atbėga iš už nugaros, o jo šeimininko dažniausiai dar nė nesimato. Nes didžioji dalis tokių šunų yra tiesiog netreniruoti, neparuošti, tinkamai neišauklėti... Niekada nesupratau, kodėl šeimininkai priima tokius sprendimus ir leidžia šunims lakstyti laisvai. Ypač tokiems šunims, kurie neaišku ką gali padaryti. Nes dėl šių žmonių kaltės užpuolami kiti šunys, vaikai ar net suaugę žmonės. Dar vaikystėje man artimas žmogus matė, kaip šuo užpuolė mamą vaiko akyse, nuo tos dienos žmogus negali pamiršti to vaizdo ir bijo visų šunų. Pagalvokite, kaip jaustis žmogui, kuris bijo šunų, kuris visiškai nenori matyti palaidų šunų. Tiesiog toks poelgis man atrodo nepateisinamas, nes šeimininkas turi prisiimti atsakomybę už savo šuns veiksmus, o ne pabėgti, kai kas nors nutinka... Jei visi šunys būtų vedžiojami su pavadėliais tokių nelaimingų įvykių ženkliai sumažėtų.

Taigi kaip iš tiesų turi elgtis atsakingas šeimininkas? Pagal galiojantį gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietose tvarkos aprašą, šunis rekomenduojama vedžioti gyvūnų vedžiojimo aikštelėse, jei jų nėra, – laukymėse, parkų pakraščiuose, kitose rečiau žmonių lankomose vietose. Pavojingi ir koviniai šunys bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai bendrojo naudojimo patalpose, viešojoje vietoje turi būti vedami laikant už pavadėlio ir su antsnukiu. Kiti šunys – laikant už pavadėlio (pageidautina, ir su antsnukiu). Jei vedžiojant šunis šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti toks trumpas, kad šunys negalėtų pasiekti žmonių ar gyvūnų ir nekeltų jiems grėsmės. Nemažiau svarbu, kad šunų šeimininkai neturi leisti savo augintiniams „atlikti reikaliukų“ ant pastatų, laikinų statinių, skulptūrų, aplinkos meno kūrinių, gėlynuose.

Įvairiose savivaldybėse galioja ir papildomi reikalavimai. Pavyzdžiui Vilniaus mieste privaloma visada turėti maišelių, draudžiama maudyti, prausti gyvūnus fontanuose, šaltiniuose, o nustatytu maudymosi sezono metu ir viešuosiuose uždaruose vandens telkiniuose ir prie Neries upės esančiuose pagrindiniuose paplūdimiuose, o gyvūną vežti liftu galima tik tada, jei tam neprieštarauja žmonės, esantys lifte.