Šuns elgesio problemos. Ar tikrai šeimininkai dėl to kalti?Ko gero nėra nei vieno šuns, kuris nebūtų iškrėtęs nei vienos išdaigos. Tačiau kartais mūsų mylimų augintinių elgesys peržengia ribas. Palikti vieni jie loja, graužia ar kitaip gadina daiktus namuose. Vedžiojami šunys neklauso, tampa nenuspėjami ar net agresyvūs. Kalbame apie šunis turinčius rimtų elgesio problemų. Didžioji dalis žmonių pamatę tokį elgesį pirmiausia ima kaltinti šuns šeimininką, nes juk jis turėjo išmokyti savo šunį elgtis „tinkamai“. O jei šis žmogus mūsų pažįstamas, mes iš karto puolame dalintis patarimais, kaip ištaisyti nevaldomą šuns elgesį. Bet ar kada nors bandėte įsivaizduoti, ką apie šuns elgesį galvoja ir kaip dėl to jaučiasi pats šeimininkas? Beveik visi atsakytumėte, kad šeimininkui greičiausiai nerūpi, arba rūpi, bet jis nieko dėl to nedaro arba daro nepakankamai. Ne viskas taip paprasta - mokslininkai skelbia, kad šeimininkai ne tik supranta, jog jų augintiniai turi elgesio problemų, bet ir patiria įvairių neigiamų emocijų, probleminis šuns elgesys daro įtaką šeimininko kasdienybei.

2020 metų pradžioje publikuoti mokslinio tyrimo, atlikto JAV, duomenys rodo, kad gyvūnų, kurie turi rimtų elgesio sutrikimų, šeimininkai patiria pykti, nerimą, gėdą, baimę, kaltę bei kitas neigiamas emocijas. Kasdieniniame gyvenime jie susiduria su įvairiomis problemomis, jaučiasi nesuprasti ir nepalaikomi visuomenės. Šeimininkai teigia, kad jiems yra sunku skirti papildomo laiko šuns mokymui, planuoti pasivaikščiojimus, taip, kad šuo jaustųsi kuo saugesnis, taip pat – nekeltų grėsmės aplinkiniams. Jei šuo jaučia didelį nerimą likęs vienas, dažnas šeimininkas apriboja savo socialinį gyvenimą. Ir tai tik kelios problemos, su kuriomis susiduria šeimininkai turintys šunis su rimtomis elgesio problemomis. Ilgainiui toks gyvenimas sukelia psichologinį nuovargį, nes šuo tampa rūpesčiu. Pažymėtina, kad net tokie šeimininkai, kurie neįsivaizdavo gyvenimo be šuns, susidūrę su šunimi turinčiu elgesio problemų dažniausiai šunų nebeaugina.

Šeimininkai deda visas pastangas norėdami padėti savo augintiniui. Tačiau individualūs užsiėmimai pasitelkiant šunų elgesio specialistus yra labai brangūs, o ką dar kalbėti, kai beveik visi specialistai skelbia, jog nėra atsakingi, jei elgesio korekcijos programa bus neveiksminga. Viešai prieinamos informacijos šaltiniai dažniausiai prieštarauja vienas kitam, dalis jų net platina mitus, kuriais žmonės tiki ir vadovaujasi. Pradėję elgesio korekcijos programą žmonės susiduria su įvairiais aplinkinių keliamais iššūkiais. Šeimininkai, kurie neturi tokių problemų dažnai dalina beprasmius patarimus, vedžioja savo šunis be pavadėlių, taip nesuteikdami neramiam šuniui erdvės ir dar labiau jį audrindami. Nemaža dalis tyrime dalyvavusių šeimininkų teigė, kad jie sulaukė siūlymų atsikratyti savo šuneliu. Pažymėtina, kad šeimininkai tokios reakcijos sulaukė ne tik iš nepažįstamų žmonių, artimųjų, bet ir iš veterinarų bei dresūros trenerių. Gaila, kad yra tokių specialistų, kurie nėra pakankamai apmokyti, kaip padėti šeimininkams tokioje situacijoje. Todėl visas šis kelias lyg užburtas ratas, kuriame atrodo nėra problemos sprendimo.

Nepaisant visko, dauguma šeimininkų vis tiek myli savo augintinius. Tyrimo metu 40% dalyvių lankė dresūros pamokas, dirbo su veterinarais ir elgesio specialistais, kurie padėjo išspręsti elgesio problemas. Šeimininkai teigė, kad didžiausia pagalba jiems yra suvokimas, jog jie daro viską ką įmanoma ir nėra smerkiami dėl savo šuns elgesio. Tad kitą kartą pamatę akivaizdžių elgesio problemų turintį šunį neskubėkite teisti jo šeimininko. Greičiausiai šis žmogus supranta savo šuns problemas geriau nei jūs ir tikrai dėl to jaučiasi blogai. Geriau padėkite šiam žmogui palaikydami jį, suteikite jiems erdvės ar net padrąsinkite.