Pasitikėjimas savimi. Ar šunys prie to prisideda?Internetas pilnas informacijos, apie gyvūnų auginimo naudą šeimininkams. Visi žinome, kad naminiai gyvūnai susiję su žmonių fizine bei emocine sveikata. Gyvūnai mums tampa lygiaverčiai šeimos nariai, ištikimiausi draugai, o kartais net laikome juos savo vaikais. Nusipirkę augintinį, kartu su juo į namus parsivežame labai daug naujų atsakomybių. Savo augintinius mokiname gero elgesio, rūpinamės jais, maitiname, žaidžiame, kai kuriuos gyvūnus dar ir vedžiojame. Todėl nenuostabu, kad gyvūnai mus skatina judėti. Didesnis aktyvumas siejamas su mažesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika, geresne hormonų veikla, stipresniu imunitetu. Tačiau ar kada nors susimastėte, kaip naminiai gyvūnai susiję su mūsų, šeimininkų, pasitikėjimu savimi?

Mokslininkai teigia, kad šunų šeimininkai yra laimingesni, jie rečiau tampa socialiai atskirti. Nors tyrimų kaip gyvūnai veikia žmonių pasitikėjimą savimi dar nėra daug. Tačiau šiai dienai yra atlikti tyrimai bandant išsiaiškinti terapinių gyvūnų poveikį sergantiems psichinėmis ligomis ir naminių gyvūnų poveikį priešpaauglinio amžiaus vaikams bei jauniems suaugusiems. Abiejų tyrimų rezultatai parodė, kad gyvūnai gali padidinti žmonių pasitikėjimą savimi. Tačiau šiuose tyrimuose nėra duomenų, kaip naminiai gyvūnai veikia vyresnius ir pensinio amžiaus žmones. Juk šios kategorijos žmonės dažniausiai kenčia nuo socialinės atskirties ir sumažėjusio pasitikėjimo savimi.

Dėl šios priežasties 2020 metais Vokietijoje, mokslininkai ištyrė vyresnius nei 40 metų žmones, auginančius katiną arba šunį ir neturinčius jokio gyvūno. Tyrimo metu nustatyta – šunų šeimininkai (ypač vyrai) pasižymėjo didesniu pasitikėjimu savimi, nei žmonės neturintys gyvūno. Įdomu tai, kad auginantys katinus (ypač moterys) pasitikėjo savimi net mažiau, nei žmonės neturintys jokio gyvūno. Tai ypač pastebima, kai tiriamieji buvo 65 metų ar vyresni. Mokslininkai tokius rezultatus aiškina tuo, kad šunims reikia aktyvios veiklos, pasivaikščiojimų. Fizinis aktyvumas yra siejamas ne tik su fizine ir emocine sveikata, bet ir su didesniu pasitikėjimu savimi.

Vedžiodami šunį sutinkame naujų žmonių, susipažįstame su kitais šeimininkais - šunų mylėtojais. Jaučiamės esantys bendruomenės dalimi, kalbame apie šunis, lankomės populiariose šunų aikštelėse, parkuose ar dresūros mokyklose. Todėl priklausydami bendruomenei didiname savo šansus nebūti socialiai atskirtiems. Ankščiau atlikti tyrimai parodė, kad dažniausiai šunų šeimininkai su kaimynais sutaria geriau. Greičiausiai taip yra todėl, nes šunys ypač mieli ir draugiški gyvūnai, kurie patinka ne tik jums ir jūsų artimiesiems, bet ir nepažįstamiems žmonėms. Šuo – socialus gyvūnas, kuris savo šeimininkui, gaujos vadui, dovanoja teigiamas emocijas, taip pat šunų augintojai sulaukia didelio palaikymo iš aplinkinių žmonių, šie faktoriai ir prisideda prie didesnio pasitikėjimo savimi.

Tuo tarpu katinas – pats sau vadas. Jis šeimininką myli, tačiau nesielgs su juo kaip su viršesniu. Katinams nereikia ilgų pasivaikščiojimų su žmogumi – jie būna namuose arba slampinėja po apylinkes vieni. Egzistuoja senas stereotipas apie vienišas moteris su katėmis. Mokslininkai teigia, kad tai galbūt ir yra pagrindinė priežastis, kodėl vyresnės moterys, auginančios katinus, pasižymėjo žemesniu pasitikėjimu savimi, nei žmonės neturintys jokio gyvūno. Tačiau mokslininkai pabrėžia, kad šia tema reikia daugiau tyrimų. O rezultatai gali reikšti ir atvirkštinį priežasties - pasekmės ryšį: galbūt savimi pasitikintys vyrai yra linkę įsigyti šunį, o savimi mažiau pasitikinčios moterys – katiną. Žmonėms reikia bendruomenės, prisirišimo jausmo, gerų emocijų, reikia kažkuo rūpintis ir kažkam rūpėti. Visus šituos dalykus mums dovanoja šunys. Todėl sveikinu šunis auginančius skaitytojus, nes greičiausiai dėl to pasitikite savimi labiau, nei žmonės, neturintys augintinio arba turintys namuose katiną. Ypač dabar, karantino laikotarpiu, kuomet didžiąją dalį laiko leidžiame namuose ir esame užstrigę nuobodžioje rutinoje, kurią bent dalinai praskaidrina mūsų mylimi šunys.